WebОнлајн лекције за предмет Информатика и рачунарство.

Завршни испити 2013.

Завршне испите полагаће сви ученици који с успехом заврше осми разред основне школе. Он ће се постепено мењати по обиму и структури до 2014. године када ће бити реализован у пуном обиму. Промене се односе на повећање броја предмета који се полажу и на број непознатих задатака у тестовима.

Постепеним прелазом избегавају се изненађења у вези са садржајем и начином испитивања чиме се смањује непознатост и трауматичност испита. Резултати прелазних решења биће детаљно анализирани у циљу њихове оцене и уношења побољшања.

Завршни испит у основном васпитању и образовању је први завршни испит са којим се ученик сусреће током свог школовања. Он се полаже на крају осмог разреда и има функцију сведочанства о усвајању темељних знања, умења и компетенција током основног образовања. Завршни испит на крају основне школе полажу сви ученици.

Испит се спроводи током два дана (један дан –  један предмет). Полагање сваког теста траје 120 минута.

На завршном испиту, ученици ће полагати 17. јуна тестове из српског и 18. јуна тестове из математике. Прелиминарни резултати завршног испита ће бити објављени 21. јуна а коначни 25. јуна.

26. и 27. јуна се предају листе жеља а 7. јула ће бити објављен распоред ученика по средњим школама. 8. и 9. јула ће се вршити упис ученика у средње школе у које су примљени.
Уколико неки ученици не буду распоређени у првом кругу на основу својих жеља, конкурисаће 9. јула на оним местима која су остала непопуњена. Упис у средње школе у другом уписном кругу се завршава 12. јула.

Укупан број бодова се формира на основу бодовања успеха у 6, 7. и 8. разреду (највише 60) и на основу броја бодова на тестовим из српског и математике (највише 40). Збиру ових бодова додају се бодови који су освојени на републичким и међународним такмичењима планираним у Календару такмичења Министарства просвете.

Ове године, број непознатих задатака је повећан и сада је потпуно непознато 75%, а остатак задатака ће бити сличан онима из збирки за припрему.

Тестови и решења

Преузмите збирке, тестове и решења претходних година из српског језика

Преузмите збирке, тестове и решења претходних година из математике

СИМУЛАЦИЈА ЗАВРШНОГ ИСПИТА. Проверите колико сте научили и на сајту Мала-матура после регистрације решите тестове из српског и математике. (прочитај упутство детаљније)

Помоћ при решавању задатака из математике на Youtube каналу

Сајт који је направљен да би помогао матурантима и који има онлајн курсеве из српског језика и из математике

Календар уписа у средње школе

Пријављивање редовних ученика за пријемни испит

28.и 29.маја

Пријављивање ванредних ученика-старијих од 17 година за пријемни испит

28. и 29. маја

Пријемни испити у музичким и балетским школама

Пријемни испити у уметничким школама ликовне области

Пријемни испити у математичкој гимназији и математичким одељењима

9. јун

Пријемни испити у одељењу гимназија за ученике са посебним способностима

10. јун

Пријемни испит у филолошким гимназијама и филолошким одељењима

8, 9. и 10. јун

Прелиминарни резултати пријемног испита у математичким и филолошким одељењима и одељењу за ученике са посебним способностима за физику

Прелиминарни резултати пријемног испита у уметничким и музичким школама

Подношење и решавање евентуалних жалби ученика на резултате пријемног испита

13. јуна од 8.00 до 16.00 часова

Коначни резултати пријемних испита и упис  ученика

До 15.јуна до 8.00 часова

Испити из француског, италијанског, енглеског и руског језика за одељења у школама у којима се део наставе остварује на страном језику

9. jуна

Пријављивање ученика и подношење спортске документације у Спортској гимназији  и одељењима за спортисте у гимназијама

9. и 10. јуна од

9.00 до 15.00 часова

Пријављивање, у школским управама, ванредних ученика старијих од 17 година

од 4. до 13. јуна

Завршни испит  - тест из српског (матерњег) језика

18. јуна

Завршни испит  - тест из математике

19. јуна

Преглед тестова и сукцесивно уношење резултата завршног испита

од 18. јуна до 21. Jуна                                                         до 8.00 часова

Прелиминарни резултати завршног испита

од 8.00 часова

Пријем и решавање жалби ученика на резултате завршног испита у основним школама

од  8.00 до 16.00 часова

Пријем и решавање жалби ученика на резултате завршног испита у окружним уписиним комисијама

22. јуна од 8.00 до 16.00 часова

од 9.00 до 15.00 часова

Попуњавање, предаја и уношење листе жеља ученика за други уписни круг

9. јул од 9.00 до 15.00 часова

Распоред ученика по школама, смеровима гимназија и образовним профилима – други уписни круг

11. јула од 9.00 часова

Упис ученика у средње школе - други уписни круг

12. јула од 8.00 до 15.00

Новине које доноси завршни испит

• Завршни испит на крају основне школе полажу сви ученици. До сада су квалификациони испит полагали само ученици који настављају образовање у четворогодишњој средњој школи

• У свом коначном облику, завршни испит ће се школске 2013/14. године састојати од три теста: српског/матерњег језика, математике и комбинованог теста из науке (природне и друштвене)

• Завршни испитује степен усвојености образовних стандарда за крај основног образовања. Први пут се постигнућа ученика проверавају у односу на постављене стандарде на националном нивоу

• Завршни испит у свом коначном моделу састоји се само од непознатих задатака

• Завршни испит прилагођен је ученицима са сметњама у развоју

• Резултати завршног испита биће коришћени за побољшање квалитета наставе и учења на нивоу појединачних школа, општина, округа, школских управа и на националном нивоу.

• Школе су дужне да организују припрему ученика за полагање завршног испита

Тестови и решења